Kwiecień

ROŚLINY

Wiosenne porządki cd.
■ Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej to zdejmujemy już wszystkie okrycia zimowe z bylin i krzewów. Pamiętajmy jednak o roślinach wrażliwszych na mróz, do których zaliczamy np. budleję, odkryjmy ją pod koniec miesiąca, a nawet, jeżeli przemarznie to przycinamy nisko pędy, roślina się zregeneruje.
■ Dopóki nie zacznie rosnąć wysoka trawa to wygrabiamy jeszcze resztki roślinne pozostałe od jesieni (uschnięte części roślin, liście, zmumifikowane owoce, gałęzie) a także wszystkie inne zanieczyszczenia z pomiędzy roślin i z trawnika.
■ Nieusunięte dotąd suche nadziemne części roślin (głównie bylin) wycinamy, wyłamujemy jak najszybciej, aby nie uszkodzić wyrastających młodych pędów.

Ściółkowanie
■ Uzupełniamy korę pomiędzy roślinami, aby utrudnić wzrost chwastom oraz obsypujemy korą wokół roślin o słabszym systemie korzeniowym (min. wrzosy, wrzośce, różaneczniki, azalie), pozwala to utrzymać większa wilgotność wokół korzeni, dzięki czemu są mniej narażone na wysychanie.

Róże
■ Stopniowo możemy odsłaniać obsypane ziemią krzewy róż.
■ Po rozgarnięciu kopczyków wycinamy pędy uszkodzone i porażone przez choroby. Cięcie krzewów róż jest nieco skomplikowane, dlatego że różne typy róż różnie się tnie.
■ Róże, którym silnie skrócimy pędy zakwitają później, ale ich kwiaty będą większe i osadzone na mocniejszych pędach.

Przycinanie
■ Przycinamy po raz pierwszy żywopłoty z roślin iglastych: świerków, modrzewi, cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów.
■ Również żywopłoty oraz pojedyncze okazy z roślin zimozielonych można przyciąć pierwszy raz po zimie (bukszpan, berberys).
■ Rośliny, które zdążyły już przekwitnąć można przyciąć. Dotyczy to pędów krzewów (wawrzynek wilcze łyko, oczar), na razie nielicznych przekwitniętych kwiatostanów bylin oraz wrzośców.

Trawnik
■ Nie jest jeszcze za późno na przeprowadzenie wiosennych zabiegów naszego trawnika (pierwszego koszenia, wygrabiania zanieczyszczeń, wertkulacji, wałowania – szczegóły w poradniku Marzec)
■ Często po zimie lub po rozgarnięciu kretowin powstają puste miejsca w trawniku, więc musimy w tych miejscach dosiać trawę. Najpierw przekopujemy płytko ziemię (możemy wymieszać z piaskiem w celu lepszego rozluźnienia) następnie wysiewamy trawę delikatnie grabimy ziemię, aby przykryć nasiona i lekko ubijamy a na koniec podlewamy.
■ Na przełomie marca i kwietnia wykonujemy pierwsze nawożenie trawnika. Najpierw należy trawnik skosić, dopiero potem rozsypać nawóz (wygodny do tego zabiegu jest ręczny siewnik), a na koniec podlać.

Nawożenie 
■ Dostarczenie roślinom dodatkowych porcji składników pokarmowych zapewni lepszy wzrost roślinom, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy tworzą się zawiązki kwiatów i inne części roślin, z których otrzymamy plony.

Nawóz do truskawek – nawozimy truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, jabłonie, brzoskwinie, morele, śliwy, grusze jak i inne rośliny owocujące.
Nawóz do warzyw – nawozimy pomidory, ogórki, paprykę, kapustę, marchew i wszystkie inne warzywa uprawiane w ogródkach warzywnych.
Nawóz do róż i innych kwiatów ogrodowych – kompleksowy i zbilansowany nawóz do róż oraz innych kwiatów ogrodowych takich jak astry, dalie, pacioreczniki, mieczyki, piwonie zapewniający im prawidłowe odżywianie, długie, obfite kwitnienie i dużą trwałość kwiatów.
Nawóz do rhododendronów, azalii, hortensji i borówek – specjalistyczny nawóz do zasilania roślin kwasolubnych wymagających niskiego pH gleby, takich jak rododendrony, azalie, hortensje, wrzosy, wrzośce czy borówki.
Nawóz do trawników – nawóz do wspomagania wzrostu i pielęgnacji trawników.
Nawóz do iglaków – nawóz zawierający dobrane w optymalnych proporcjach makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków, ale nie tylko. Polecamy stosowanie tego nawozu również do liściastych drzew i krzewów ozdobnych, a w połowie zalecanej dawki do iglaków.

668 588 184

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!