ROŚLINY
Ważne przed nadejściem mrozów
■ Skontrolujmy czy rośliny zimozielone i iglaki nie potrzebują jeszcze przed zimą podlania. Najlepiej zrobić to mimo wszystko, aby rośliny w nie ucierpiały w zimie z powodu suszy i obficie je podlać.
■ Należy wylać wodę z beczek i innych pojemników oraz opróżnić sieci wodociągowe jak i również węże ogrodowe, aby nie popękały, gdy woda zacznie zamarzać.
Przygotowanie roślin do zimy
■ Jeśli nie okryliśmy jeszcze roślin przed nadejściem pierwszych mroźnych dni należy pomyśleć o zabezpieczeniu wrażliwych na zimno roślin. Jest wiele sposobów na ochronę roślin w czasie zimy. Materiały użyte do okrywania powinny być przewiewne, nigdy nie należy używać folii, która nie przepuszcza powietrza i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
■ Jeżeli jeszcze w listopadzie nie spadł śnieg to powinniśmy również okryć posadzone w tym roku w gruncie młode byliny oraz rośliny dwuletnie (np. bratki, stokrotki). Mogą już wystąpić silne mrozy i wysuszające wiatry jak i mocne słońce, których działanie w bezśnieżne zimy uszkadza nawet starsze rośliny.
Róże
■ Okrywamy krzewy róż najpóźniej do początku grudnia. Najlepszą formą okrywania tych roślin jest kopczykowanie, czyli obsypywanie podstawy rośliny ziemią, torfem, trocinami, aby uchronić podstawy rośliny przed przemarznięciem. Formy szczepione również zabezpieczamy przez dodatkowe owinięcie całej rośliny (np. fizeliną) szczególnie miejsca szczepienia.
Przechowywanie w mieszkaniu roślin ogrodowych
■ Skontrolujmy stan cebul, kłączy i bulw przechowywanych do posadzenia wiosną. Nadgnite karpy trzeba od razu wyrzucić, aby nie miały styczności ze zdrowymi.
■ Rośliny z tarasu w donicach zimujące w chłodnych pomieszczeniach (5-10st.C), należy także od czasu do czasu kontrolować. Aby podłoże całkiem nie przeschło trzeba je podlać niewielką ilością wody. Czasem mogą pojawić się szkodniki, których należy się jak najszybciej pozbyć.