ROŚLINY
Przycinanie
■ przekwitnięte kwiatostany roślin cebulowych obcinamy jak najniżej u nasady roślin. Zostawiamy nadal zielone liście, nawozimy, aby roślina mogła wzmocnić cebulę do przyszłego sezonu, obcinamy je dopiero jak zżółkną lub/i zaschną.
■ przycinamy przekwitnięte pędy i kształtujemy krzewy takie jak: forsycja, migdałek, lilak, krzewuszka, porzeczka krwista, wierzba iwa.
■ wycinamy również pędy przemarznięte, które obecnie doskonale widać, ponieważ nie wypuściły pąków.
■ u roślin szczepionych wycinamy wszystkie pędy wyrastające poniżej miejsca okulizacji, czyli z podkładki (np. U róż, migdałków, wierzb, modrzewi, agrestów, porzeczek).
■ jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej to przycinamy przekwitnięte już wrzośce. Najlepiej zrobić to zaraz po przekwitnięciu. Tniemy tuż poniżej przekwitniętych kwiatów.
Byliny
■ to dobry czas na dzielenie bylin szczególnie tych kwitnących latem i jesienią (kniphofia, astry, liliowce, rozchodniki, funkie). Jeżeli widać już młode pędy to uważamy, aby ich nie złamać.
■ pamiętajmy, że świeżo posadzone rośliny zasilamy nawozami dopiero po upływie około 2 tygodni od posadzenia, aby system korzeniowy zdążył się odpowiednio rozrosnąć i prawidłowo pobierać składniki pokarmowe z gleby.
Wysiewy nasion
■ po połowie maja wysiewamy do gruntu nasiona roślin, które są wrażliwe na ostatnie przymrozki (fasola, dynia, nasturcja). Jeśli wcześniej wysialiśmy je w inspekcie to wysadzamy rozsady tych roślin do gruntu.
Trawnik
■ kontynuujemy regularne koszenie trawników; w miarę potrzeby nawozimy i podlewamy.
■ to dobry czas na siew nowego trawnika lub dosianie w miejscach gdzie została wydeptana. Przed wysianiem należy odpowiednio przygotować ziemię (spulchnić, oczyścić z resztek roślinnych i śmieci, wyrównać), posiać nasiona potem zlekko ubić i oczywiście na koniec podlać.
Nawożenie
■ dostarczenie roślinom dodatkowych porcji składników pokarmowych zapewni lepszy wzrost roślinom, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy tworzą się zawiązki kwiatów i inne części roślin, z których otrzymamy plony.
■ w okresie kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień możemy stosować nawozy planton:
Nawóz do truskawek – nawozimy truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, jabłonie, brzoskwinie, morele, śliwy, grusze jak i inne rośliny owocujące.
Nawóz do warzyw – nawozimy pomidory, ogórki, paprykę, kapustę, marchew i wszystkie inne warzywa uprawiane w ogródkach warzywnych.
Nawóz do róż i innych kwiatów ogrodowych – kompleksowy i zbilansowany nawóz do róż oraz innych kwiatów ogrodowych takich jak astry, dalie, pacioreczniki, mieczyki, piwonie zapewniający im prawidłowe odżywianie, długie, obfite kwitnienie i dużą trwałość kwiatów.
Nawóz do rhododendronów, azalii, hortensji i borówek – specjalistyczny nawóz do zasilania roślin kwasolubnych wymagających niskiego ph gleby, takich jak rododendrony, azalie, hortensje, wrzosy, wrzośce czy borówki.
Nawóz do trawników – nawóz do wspomagania wzrostu i pielęgnacji trawników.
Nawóz do iglaków – nawóz zawierający dobrane w optymalnych proporcjach makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków, ale nie tylko. Polecamy stosowanie tego nawozu również do liściastych drzew i krzewów ozdobnych, a w połowie zalecanej dawki do iglaków.