ROŚLINY
Prace pielęgnacyjne
■ Gdy temperatury dodatnie utrzymują się kilka dni warto sprawdzić stan wilgoci gleby wokół roślin w szczególności tych o zimozielonych liściach. Rośliny pobierają dostępną wodę przez korzenie a tracą ją przez odparowywanie powierzchnią liści. Dlatego należy podlać je w okresach odwilży, aby zdążyły ją pobrać, bo gdy ziemia znów zamarznie to woda nie będzie dostępna i rośliny w ciepłe, ale mroźne dni będą cierpieć suszę.
■ Sprawdzamy stan osłon, które założyliśmy na rośliny przed zimą. Duże wahania temperatur dnia(słońce) i nocy(mróz) oraz mroźne wiatry mogą je uszkodzić, gdy nie będą miały odpowiedniej osłony.
■ Śnieg, który nadmiernie gromadzi się na roślinach (szczególnie na iglakach i liściastych zimozielonych) należy regularnie otrzepywać. W przeciwnym razie ciężar śniegu może spowodować łamanie gałęzi i zniekształcanie krzewów czy żywopłotów.
Bielenie pni drzew
■ O tej porze roku słońce w cieplejsze dni może znacznie ogrzać grube pnie drzew, dla których jest to sygnał do wegetacji, jednak w nocy temperatury drastycznie spadają poniżej zera i to może uszkodzić korę drzewa, która po rozgrzaniu w dzień, gwałtownie się kurczy w nocy. Bielenie pni drzew ogranicza nagrzewanie ich w ciągu dnia i chroni przed pękaniem kory.